Jesień dla ogrodników to pora, by zakupić odpowiedni sprzęt ogrodowy. 

Nikt nie zabroni nam sprzątać grabiami, prawda? Tylko pytanie: po co sobie utrudniać życie? Można zrobić to szybciej i lepiej za pomocą przydatnych sprzętów ogrodowy. Poza tym ciężka praca w ogrodzie tradycyjnym sprzętem może doprowadzić do bólu stawów i kręgosłupa. Jak ułatwić swoje pracę w ogrodzie? Oto sprzęty, które zmienią życie prawdziwego ogrodnika:

      1. Odkurzacz ogrodowy

Uwaga! Na bok możemy odłożyć grabie. Dosyć trudzenia się z zeschniętą trawą. Odkurzacz ogrodowy może zastąpić aż 3 sprzęty ogrodowe – miotłę, szczotkę i grabie. Jest przydatny gdy jesienne liście opadną z drzew, ale także po koszeniu trawy, by zebrać jej pozostałości. Pewnie nie raz zdarzyło ci się uszkodzić roślinę, bo chciałeś dostać się w trudno dostępne miejsce, by odgarnąć liście. Koniec z tym, odkurzacz ogrodowy zrobi to lepiej bez niszczenia ogrodu. Z pewnością jest szybszy niż wykorzystanie tradycyjnym narzędzie ogrodowych. Oczywiście mamy prawo wybrać model, który najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy:

 • odkurzacz ogrodowy z silnikiem elektrycznym – sprawdza się w mniejszych ogrodach o małej gęstości drzew,
 • odkurzacz ogrodowy z silnikiem spalinowym – sprawdza się w dużych ogrodach o dużej gęstości drzew,
 • odkurzacz ogrodowy z silnikiem elektrycznym napędzanym akumulatorem – sprawdza się w dużych ogrodach, jego zaletą jest to, że bardzo cicho pracuje.

       2. Rozdrabniacz

Przygotowania do zimny podczas jesieni to z pewnością przycinanie drzew i krzewów. Ścinanie zeschniętych gałęzi sprawi, że ogród będzie wyglądał estetycznie. Rośliny będą wyglądać pięknie, ale co z całym bałaganem?

Do tego przyda się rozdrabniacz. Czym jest ten sprzęt ogrodowy i jak działa?

Poszatkowanie zeschniętych części roślin przyspieszy rozkład, a w efekcie powstanie kompost. Jest o wspaniały pomysł na naturalny nawóz.

Na co zwracać uwagę przy dobrze rozdrabniacza?

 • na wielkość otworu załadunkowego,
 • na pojemność kosza,
 • mocny silnik,
 • czy posiada uchwyt transportowy,
 • solidne podwozie, czyli grube stalowe rury i solidne osie.

      3. Zamiatarka

To z pewnością już zaawansowany sprzęt ogrodniczy. Nie tylko ogród wymaga intensywnego i czasochłonnego sprzątania i pielęgnowania. A co z kostką brukową? Zabrudzona piachem wygląda źle i powodu upadki. Dzieci jeżdżą po podwórku i przejechanie odcinka z dużą ilością piachu może skończyć się zadrapaniem, guzem, a co najgorsze ogromnym płaczem. A sterta mokrych liści? Może doprowadzić do utraty równowagi w wyniku poślizgnięcia się. Werdykt jest jeden – trzeba mieć zadbane podwórko. Do tego posłuży nam zamiatarka. Pomoże w zadbaniu o czysto dookoła całego domu. Zabrudzenia już nie będą takie straszne.

      4. Urządzenie wielofunkcyjne

A czy istnieje alternatywa do zamiatarki? Tak! Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które jest wyposażone w specjalną obrotową szczotkę czyszczącą. Skutecznie usuwa brud z kostki brukowej i zadba o całą zewnętrzną przestrzeń domu. Urządzenie posiada wymienne końcówki, takie jak:

 • szczotka czyszcząca,
 • pług śnieżny,
 • kosiarka,
 • glebogryzarka.

Ten sprzęt pozwoli Ci zrealizować całoroczne prace w ogrodzie przy użyciu jednego urządzenia jakim jest urządzenie wielofunkcyjne.

 

Czy ktoś z Was posiada któryś z wymienionych sprzętów ogrodowych? Jak oceniacie praktyczność tych urządzeń?

Jesienne porządki w ogrodzie – jaki sprzęt ogrodowy wybrać?
5 (100%) 1 vote