Jakie prace trzeba wykonać wiosną w marcu i kwietniu? Na co trzeba uważać i z czym należy się liczyć? Poczytaj o wiośnie w ogrodzie.

Na Pierwszy Dzień Wiosny wszyscy czekają z utęsknieniem. Mimo tego, że wcale nie jest pewne, że w marcu i kwietniu będzie ciepło, to jednak wyobraźnia robi swoje. Początek wiosny to bardzo ważny etap w przyrodzie. Wszystko budzi się do życia i nabiera koloru.

Wiosnę przyjmujemy za termin graniczny dla prac ogrodowych, jednak trzeba pamiętać, że nie o datę tu chodzi, a o warunki pogodowe. To one decydują, kiedy należy rozpocząć prace ogrodowe. Główny wyznacznik to brak mrozów.

Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać wiosną?

Zanim cokolwiek zaczniemy robić wokół roślin i drzew, należy zając się porządkami. Wskazane jest dokładnie wygrabić ziemię, pobudzając tym samym trawę do wzrostu. W ten sposób dodatkowo można się pozbyć zalegających zeszłorocznych liści i gałęzi. Kolejny element to dokładne pozbycie się chwastów. Nie należy zapominać o tym co otacza ogród – ścieżki, alejki i inne elementy, które zdobią ogród – wszystko wymaga gruntownego czyszczenia i konserwacji.

Jak pielęgnować rośliny na wiosnę?

Przede wszystkim należy ocenić stan zdrowia roślin i drzew po zimie. Zwrócić uwagę na pęknięcia drzew i inne ubytki, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie. Po ustaniu przymrozków można zabrać się za przycinanie drzew i krzewów oraz chorych pędów roślin. Należy również usunąć zimowe okrycia z pozostałych roślin, które zabezpieczały przed śniegiem, mrozem i wiatrem. Trzeba to jednak robić stopniowo. Aby zapewnić lepszy dostęp roślin do słońca, tlenu i wody wskazana jest wertykulacja trawnika.

Kiedy i jak odkrywać roślin po zimie:

  1. Zgodnie z prognozą pogody, po ustaniu mrozów.
  2. Rośliny należy odkryć zanim pojawią się nowe pędy.
  3. Rośliny nie mogą doznać szoku w związku z nagłą zmiana warunków otoczenia, dlatego trzeba to robić bez pośpiechu.
  4. Początkowo wystarczy w ciągu dnia, kiedy temperatura jest na plusie, delikatnie rozchylić okrycia.
  5. Całkowite usunięcie okrycia wskazane jest po kilku dniach, gdy temperatura powietrza jest ustabilizowana.
  6. Najlepiej zdjąć okrycia w pochmurny dzień, zbyt duża dawka słońca może być dotkliwa dla roślin.
  7. Uwaga, jeśli niespodziewanie mrozy wrócą, należy ponownie okryć rośliny.

Na co uważać w pracach ogrodowych wiosną?

Największym zagrożeniem dla roślin jest niespodziewany przymrozek oraz niecałkowicie odmarznięta ziemia. Należy mieć na uwadze, że nawet jeśli marzec jest ciepły, to nie wyklucza to przymrozków w kwietniu. A to może być niszczące dla wielu roślin, które już zostały przygotowane do wiosny.

 

Jakie są Wasze rady i sekrety na wiosenną pielęgnację roślin?

 

Oceń wpis