W okresie jesienno-zimowych drzewa iglaste gubią swoje liście, rośliny nie kwitną, ale to nie powód, żeby zaniedbać swoją szklarnie – jakie czekają nas porządki w szklarni w okresie jesienno-zimowym?

Porządki w szklarni w okresie jesienno-zimowym: 

  • Październik

Gdy nastaną przymrozki najlepiej zrobić porządki w szklarni. Glebę należy przekopać – może to być z kompostem lub obornikiem. Jeśli nie decydujemy się nic trzymać w szklarni możemy gleby nie grabić. Używamy  rody rozcieńczonej z domestosem lub ace w celu spryskania wszystkich drzwi, ścian. Zabieg ma na celu zniszczenie szkodników i bakterii. Jednak możemy zgodzić się, żeby wysiać polon. Tutaj są dwie opcje do wyboru – albo przekopać przed zimą albo zostawić na zimę i przekopać wiosną.

  • Listopad

Do kuwet nakładamy nasiona bylin i wnosimy do szklarni. Gdy nadejdą mrozy warto przykryć je kartonami lub włókniną. Możemy wstawić albo dołować rośliny wrażliwe na mróz, np ostrokrzewy. W szklarni możemy również przechować lewizje.

  • Grudzień

Czas na podlewanie. Nawadniamy wszystkie krzewy i wysiane byliny. Podczas mrozów nasiona bylin przykrywamy oraz zielone krzewy, które znajdują się zimą w tunelu. Pozostały czas możemy poświęcić na naoliwienie drzwi i przystrojenie szklarni lampkami – wygląda to ładnie nie tylko w okresie świątecznym.

  • Styczeń

Gdy szklarnie pokryje gruba warstwa śniegu należy ściągnąć nadmiar z dachu. W tunelu robimy tak od środka, lekko uderzając miotłą. Pamiętać należy, żeby robić to delikatnie, by nie uszkodzić folii. Jeśli nastąpi odwilż musimy podlać wysiane nasiona byliny i pozostałe rośliny.

  • Luty

Gdy następuje odwilż musimy podlać rośliny zielone, które były w szklarni przechowywane lub zadołowane. Osoby, które posiadają winorośl mogą w cieplejsze dni ją podciąć – zostawić należy 3 oczka na pędzie. Z nasion bylin robimy sadzonki korzeniowe. Wybieramy się do sklepu po nasiona roślin, które będziemy chcieli sadzić w szklarni.

 

Czy już wiecie jakie są porządki w szklarni w okresie jesienno-zimowym? Kto z was ma szklarnię? A może chciałbyś mieć?

Porządki w szklarni w okresie jesienno-zimowym
4 (80%) 1 vote