Większość ludzi w upalny dzień marzy o tym, by chociaż na chwilę wskoczyć do basenu i przyjemnie się ochłodzić. Należysz do tych osób? Zobacz zatem jakie baseny ogrodowe masz do wyboru oraz o czym musisz pamiętać decydując się na własny basen w przydomowym ogrodzie.

Basen może pełnić wiele funkcji. Może być elementem aranżacji ogrodu, miejscem  do organizowania przyjęć, a dla niektórych obiektem dumy i okazją do chwalenia się. My natomiast dziś skupimy się na typowo rekreacyjnej funkcji prywatnego basenu ogrodowego.

Jaki basen wybrać do ogrodu?

Nikogo nie powinno dziwić takie pytanie, gdyż rynek oferuje bardzo szeroką ofertę basenów ogrodowych, tak aby każdy mógł sobie na niego pozwolić. Baseny dostępne są w przeróżnych cenach, rozmiarach, pojemności i głębokości oraz różnym sposobie wykonania.

Rodzaje basenów ogrodowych:

 • basen dmuchany
 • basen rozporowy
 • basen stelażowy
 • basen murowany
 • basen monolityczny
 • basen ze skimmerem
 • basen z listwą przelewową

Co wziąć pod uwagę wybierając basen ogrodowy?

 1. Basen powinien znajdować się w miejscu, które ma jak największy dostęp do słońca. Między innymi po to, aby woda mogła samoczynnie się nagrzewać. W związku z tym basen powinien być dobrany do wielkości powierzchni ogrodu, na której może stanąć.
 2. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu drzewa i rośliny. Stawiając basen ogrodowy warto zmaksymalizować odległość od elementów ogrodu, które mogą powodować nadmierne zabrudzenie wody.
 3. Powierzchnia przeznaczona na basen musi być równa, wypoziomowana.
 4. Trzeba zwrócić uwagę czy basen nie będzie powodował zalewania sąsiednich działek i gruntów.

Ile kosztuje własny basen ogrodowy?

Najtańsze są baseny dmuchane, kiedyś robiono je głownie z myślą o dzieciach, dziś można również kupić wersje dla dorosłych. Ceny wahają się średnio od 12 zł (102×25 cm) do 600 zł (457×107 cm).

Baseny rozporowe to koszt rzędu 50 zł (152×38 cm) – 2500 zł (610x366x122 cm). Zaletą basenów rozporowych jest łatwość przechowywania, co jest szczególnie ważne, jeśli wybierze się duży model basenu.

Baseny stelażowe są mocne i duże, dlatego zazwyczaj stoją w ogrodzie przez cały sezon. Ceny od 100 zł (152×38 cm) do 12000 (910x470x132 cm).

Kolejne progi cenowe przedstawiają całoroczne baseny ogrodowe, najczęściej murowane. Tutaj ceny są różne, jak różne mogą być baseny. Ceny mogą się zaczynać od 25 – 30 tysięcy złotych. W zależności od rodzaju niecki, sposobu wykonania i zamontowanych dodatkowych urządzeń i elementów. Basen może posiadać nieckę murowaną, aluminiową, ekologiczną drewnianą, z żelbetu lub z paneli polimerowych.

Do ceny budowy basenu trzeba jednak doliczyć jeszcze koszty wyposażenia, ogrzewania, filtrowania, budowy osłon. Konieczne jest również serwisowanie i konserwowanie takiego basenu oraz zakupienie odpowiednich środków chemicznych. Należy tez pamiętać o kosztach typowo eksploatacyjnych.

Pozwolenie na budowę basenu ogrodowego wymagane jest, gdy planowana powierzchnia basenu jest większa niż 30 m². Wniosek o pozwolenie składa się w starostwie, podobnie jak to jest w przypadku, gdy chcemy wybudować dom. W przypadku chęci budowy basenu o mniejszych wymiarach, wystarczy to zgłosić i odczekać 30 dni.

Jakie środki potrzebne są do utrzymania czystości basenu?

 • środek na obniżenie i podwyższenie pH wody
 • środek do klarowania wody basenowej i pozbywania się mętniejącej wody
 • środek na glony i bakterie
 • środek dezynfekujący
 • środek na tłuste osady i zabrudzenia

 

Kto z Was może pochwalić się własnym basenem, a kto ciągle o nim jeszcze marzy?

Przewodnik po basenach ogrodowych
5 (100%) 1 vote