Hortiterapia to najnowszy kierunek Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.Po raz pierwszy ruszy na przełomie lutego i marca 2017 roku. Termin został ustalony ze względu na porę wegetacji roślin.

Organizatorem studiów jest Katedra Roślin Ozdobnych (Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa,
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Nauka w wymiarze 230 godz teoretycznych i 20 godzin praktycznych będzie trwała 2 semestry. W cenę całych studiów, tj. 5600 zł wliczone są koszty materiałów ogrodniczych. Studia podyplomowe z hortiterapii skierowane są do osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Zajęcia będą się odbywały w oparciu o 3 bloki tematyczne:

  1. Terapia zajęciowa i propedeutyka psychologii.
  2. Ogrodnictwo i ogrody sensoryczne.
  3. Hortiterapia

Terapeuta ogrodniczy – hortiterapeuta

Jest to nowy zawód wykorzystujący środowisko naturalne oraz jego oddziaływanie na zmysły. Co więcej jest to odpowiedź na zapotrzebowanie obecnego rynku pracy i struktury społeczeństwa. Hortiterapia ma poprawiać zdolności fizyczne, ale i psychiczne. Jest wsparciem również w procesie uspołeczniania grup wykluczonych czy osób niepełnosprawnych.

Hortiterapia jest to rodzaj terapii zajęciowej, która oparta jest o rośliny i środowisko ogrodu. Uczestnicy terapii mają okazję pielęgnować rośliny, podziwiać ich wygląd, ale i wąchać, dotykać. Mają okazję obserwować ich wzrost oraz zmiany na przestrzeni mijających pór roku. Cała terapia opiera się o kontakt z naturalnym środowiskiem, sadzeniem rośli i dbałości o glebę. Zrozumieniem potrzeb i zależności występujących w ogrodach. Hortiterapia uczy systematyczności i podnosi samoocenę. Skierowana jest do osób w każdym wieku.

Szczegółowe informacje o rekrutacji.

Oceń wpis